Az oldalról

A Spekulatív Biológiával való első találkozásomkor talán 13 éves lehettem. Az egyik kereskedelmi tévécsatornán ment a méltán nagyszerű és sikeres Bársonyos Karmok című televíziós természetfilm sorozat, amely a különféle ragadozócsoportok evolúciójával és életmódjával foglalkozott. Az utolsó "Specialisták és generalisták" című részében az egyes ragadozófajok evolúciójával foglalkozott és így bepillantást nyerhettünk a jövőjükbe. Mikor szembenéztem a kardfogú medvével, egyből megrémültem és izgalomba jöttem (bármennyire lehetetlennek érződik ma a kardfogakkal rendelkező kutyaalkatú ragadozó koncepciója), és ezen sorozat a mai napig a legstabilabb sarokpont számomra.

Gyors és agillis városi ragadozó menyétféle( Forrás: BBC)
Kardfogú medve a jövőbeli jégkorszakból (Forrás: BBC)


15-16 éves lehettem, mikor a kollégiumi tévészobában éppen valami érdekes műsor után kutatva váltogattam a csatornák között. A keresésem az Animal Planeten fejeződött be. Akkora már túl voltam a Dinoszauruszok a Föld urain és az Ősállatok között című angol tv sorozatokon, így azonnal leültem a készülék elé, mikor megláttam hogy egy csapatnyi, nagytermetű prémes ragadozó kardfogakkal ráront egy hatalmas hódra. Találgattam, hogy melyik földtörténeti időszakot ragadhatták meg a készítők, és rakták át mozgóképre. Elsőre a Pleisztocénkori Észak-Amerikára tippeltem, aztán hamarosan megláttam az évszámot... 5 millió évvel a jövőben. Nem egy létező földtörténeti időszak élővilágát láttam, hanem egy jövőbelit.



Onnantól döbbenettel figyeltem a következő epizódot, ami a kiszáradt Földközi tenger medrében terpeszkedő sós sivatag lakóiról szólt. Aztán bumm vége lett, és utána nem találtam a sorozatot, csak négy évvel később derült ki, hogy Vad Jövő volt a címe. Akkora már szinte mindent elolvastam a témában. Az "Ember utánt" Dougal Dixontól, H.G. Wells "Időgépét" Olaf Spadelon "Az utolsó és az első emberek" című művét. És miután mindent kimerítettem, utána jöttek az angol nyelvű anyagok. Dixon "Man after Man" és "New Dinosaurs" című könyvei, Wardtól a "Future Evolution", és mikor ezt is kimerítettem következett a Neocén és a Speculative Dinosaur Project és az angol nyelvű fóruma a témának.


És közben próbálkoztam én is kitalált jövőbeli, vagy alternatív idővonalbeli lények kitalálásával.  Akik régóta követi a munkásságomat. Értsd a blog.hu-s időktől, azoknak ismerős lehet Az egy bizarr jövő című próbálkozásom, valamint a késsőbiekben A dinoszauruszok a harmadik dinasztia című, a nem madár dinoszauruszok holocén időszaki fennmaradásának kibontásáról szóló blogom. És feltűnhetett, hogy a Kriptozoológia-Az élővilág rejtett oldala című blogomon is egyes kriptidek evolúciójáról és életmódjáról is sokszor spekulálok, tehát azoknak ismerős lehet a téma.
Ahogy bizonyos ötletek is amiket máshonnan vettem. Egyrészt úgy vélem, hogy Dougal Dixon művei túlságosan is megkerülhetetlenek ilyen téren, hogy ne vegyek belőle ötleteket, úgy mint az első bejegyzésben látott hóantilop, vagy sok más a későbbiekben is látható állat, mint az Őznyúl és társai. De ugyanúgy vettem ihletett a Neocén projektből és sok másból is.
Ha szeretnéd követni a blogot facebookon és érdekel a téma, akkor a facebook oldalt itt találod. Ha a cikkek olvasgatása közben ihleted támadt, akkor gyere a Kreatív Biológia discord szerver Spekulatív Biológiával foglalkozó csatornájára, ahol én és néhány ismerősőm agyalunk a projekten. Ha van ötleted, akkor oszd meg velünk nyugodtan.
Jó olvasgatást, és köszönöm, hogy itt vagy.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése